Nunavut Quest verseny ismertető cikk a Kutyafogat túra Mátrafüred oldalán.
Nunavut Quest verseny
2016-11-10
Összes

Junior Iditarod verseny bemutató bejegyzés a Kutyafogat túra Mátrafüred oldalán.

A Junior Iditarod verseny (Jr. Iditarod) egy 148-158 mérföldes (222 km) kutyaszán verseny 14-17 éves hajtóknak, amely az Iditarod Trail kutyaszán verseny mintájára készült. A versenyt Alaszkában, Anchorage-ben, amely az első hosszú távú verseny a fiatal versenyzők számára.

A verseny kezdete

A versenyt 1977-ben hozták létra. Megalapítója volt Eric Beeman, Rome Gilman, Karl Clausen, Kenny Pugh és Clarence Shockley. Azért hozták létre a versenyt, mert nem voltak még 18 évesek, így nem vehettek részt versenyeken. Október 1987-től kezdve a hivatalos támogatója lett az Iditarod Trail Committee.

A verseny múltja

A verseny célja az, hogy a fiatal hajtókat felkészítsék a hosszabb Iditarod versenyre. Az esemény a Settler’s Bay-ből indul a Yetna Stationig.
A pálya évről-évre változhat, köszönhetően az időjárási viszonyoknak.
A táv felénél a hajtóknak kötelező egy 8-12 órás pihenőt tartani a kutyák miatt, mielőtt folytatnák a következő nap a versenyt.

Az első Jr. Iditarod versenyben 11-13 éves gyerekek vettek részt, 4-6 kutyával, míg a 14-17 évesek maximum 10 kutyával indulhattak el. Az első csoportba tartozó versenyzők 18 mérföldet, míg a második csoport versenyzői 40 mérföldet.
Azok, akik 40 mérföldes versenyen voltak, éjszaka kint kellett aludniuk a kutyáikkal a Mud Lake-nél, ami a Big Lake környékén található.

A második évben megszüntették ezt a két csoportot. Azóta csak 14-17 évesek vehetnek részt rajta. 1978-ban 90 mérföldesre (145 km) növelték a versenyt, majd 1979-ben 120 mérföldesre (193 km).

A verseny

Az Iditarodot megelőző hétvégén van a Jr. Iditarod verseny időpontja. A győztest az a megtiszteltetés éri, hogy a március első szombatján induló Anchorage (hosszú verseny) első ellenőrző pontjáig (ez 20 mérföld/32 km) vezetheti a versenyzőket.

Minden csapatban 5-10 szánhúzó kutya lehet, valamint ugyanazt a felszerelést kell magukkal vinniük, mint az Iditarod-ban.

A 2005-ös Jr. Iditarod

A 28. alkalommal megrendezésre került versenyen 21 hajtó vett részt (11 lány és 10 fiú). Ebből 12 személy először vett részt a versenyen. Mindegyik Alaszkából származott, 1-2 versenyző volt, akik Colorado-ból jöttek.